Trudno odpowiedzieć na pytanie czy drukarki 3D będą kiedyś równie powszechne, jak zwykłe modele atramentowe, znajdujące się w niemal każdym domu. Natomiast już dziś pewne jest to, że trójwymiarowe drukowanie jest niezwykle przydatne w różnych obszarach medycyny, m.in. w protetyce i ortodoncji. Stomatologia oparta na technologii cyfrowej jest znacznie wydajniejsza i bardziej precyzyjna, a do tego obciąża pacjenta w mniejszym stopniu niż klasyczne techniki modelowania. Prawdopodobnie w przyszłości druk 3D wyprze starsze metody protetyczne.
Jak działa drukowanie 3D w tej branży i dlaczego warto przemyśleć uwzględnienie drukarki w projekcie gabinetu protetycznego? Co sprawia, że zastosowanie tej nowej technologii jest opłacalne?
Na czym polega drukowanie 3D w gabinetach protetycznych?
Drukarka 3D wytwarza zaprojektowane formy ze specjalnego proszku, który jest utwardzany wiązką lasera. Oprogramowanie takiego urządzenia jest w stanie zinterpretować np. pliki tomografu komputerowego i na ich podstawie stworzyć odpowiedni model. Laboratoria dentystyczne mogą produkować precyzyjne modele korzystając z systemów CAD/CAM. Drukarka 3D jest w stanie dokładnie odzwierciedlić nawet drobne detale projektu.
W różnych branżach stosuje się odmienne technologie drukowania trójwymiarowego. W stomatologii i protetyce wykorzystywane jest wytwarzanie przyrostowe z użyciem materiałów zaprojektowanych właśnie na potrzeby tych gałęzi medycyny. Drukarka 3D w gabinecie protetycznym może przetwarzać m.in. poliamid PA2105 i EOS PEEK HP3, a także stop kobalt-chrom w celu produkcji mostów, szkieletów i koron protetycznych. W technologii DMLS/SLM wykorzystywany jest również tytan. Szeroko stosuje się też różnego rodzaju żywice akrylowe, pozwalające na precyzyjne drukowanie modeli dentystycznych, szablonów chirurgicznych czy modeli veneera. Modele wytworzone z EOS PEEK HP3 zachowują biozgodność co oznacza, że mogą być wykorzystywane do budowy implantów kostnych jako zamiennik implantów tytanowych.
Drukarka 3D protetyczna – korzyści dla gabinetu
Zakup drukarki 3D to duża inwestycja, dlatego jest ona zwykle finansowana kredytem dla protetyka. Korzyści ze stosowania takiego urządzenia są jednak ogromne – znacząco podnoszą jakość usług, tempo pracy i komfort pacjentów.
Rozwój technologii 3D umożliwia szybkie prototypowanie i produkcję koron, mostów i innych elementów stomatologicznych w krótkim czasie, przy jednoczesnej poprawie precyzji. Dzięki integracji z ustnymi skanerami 3Doraz oprogramowaniem projektowym, protetyk może uniknąć problemów typowych dla modelowania ręcznego. Możliwe jest tworzenie modeli bezpośrednio na podstawie pobranych skanów. W dodatku cały proces trwa krócej, a ryzyko błędów ludzkich jest znacznie mniejsze.
Istotnych zalet jest więcej. Drukarka 3D w gabinecie usprawnia tworzenie szyn transferowych pomocnych w montowaniu implantów. Możliwe jest także przygotowanie prototypów licówek, dzięki którym pacjent będzie w stanie zobaczyć i ocenić efekt końcowy jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Drukowane modele pomagają też lekarzom w wyjaśnieniu pacjentom zagadnień medycznych i procesu leczenia. Ponadto, protetycy doceniają możliwość łatwego tworzenia wax-ups i innych elementów dentystycznych.
Czy warto uwzględnić drukarkę w projekcie gabinetu protetycznego?
W jaki sposób praktyczne zalety takich urządzeń przekładają się na wyniki biznesowe laboratoriów i gabinetów protetycznych? Czy opłaca się kupić stomatologiczną drukarkę 3D? Ceny modeli godnych uwagi zaczynają się od 35-40 tys. złotych, ale bez trudu można znaleźć i takie urządzenia, których wartość sięga kilkuset tysięcy złotych.
Czy warto wziąć kredyt dla protetyka i nabyć taki sprzęt? W większości wypadków będzie to zdecydowanie opłacalny zakup, a wyższe przychody ułatwią spłatę zobowiązania wobec banku. Pod uwagę warto wziąć to, w jaki sposób drukarka wpływa na funkcjonowanie gabinetu lub laboratorium. Urządzenie pozwala w dużym stopniu na zautomatyzowanie pracy, więc możliwe jest skrócenie wielu podstawowych czynności bez obniżania jakości usług. Już podstawowe modele drukarek są w stanie wytwarzać kilka modeli ortodontycznych dziennie.
Automatyzacja oznacza również dużą oszczędność czasu po stronie specjalisty. Drukowanie 3D w gabinecie w większości odbywa się bezobsługowo, więc w trakcie wytwarzania nowych elementów, protetyk może przyjmować kolejnych pacjentów. Liczba obsługiwanych osób może wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Zastanawiając się nad zakupem drukarki warto wziąć pod uwagę także poziom satysfakcji pacjentów. Druk 3D umożliwia osiąganie stałych, powtarzalnych rezultatów, a co za tym idzie – ryzyko błędu zostaje ograniczone. Na zadowolenie pacjentów wpływa też wspomniana wysoka precyzja druku. Protetyk jest w stanie przygotować protezy perfekcyjnie dopasowane do anatomii pacjenta. Usługi wysokiej jakości przekładają się na większą ilość pozytywnych opinii i poleceń.
Korzystne warunki kredytowania dla protetyków
Na opłacalność inwestycji w drukarkę 3D duży wpływ ma także oferta banków dla zawodów medycznych. Kredyt dla protetyka jest często niżej oprocentowany niż ten udzielany przeciętnemu klientowi banku. Specjaliści działający w branży medycznej, którzy posiadają prawo do wykonywania zawodu, mogą też liczyć na uproszczoną procedurę oraz skrócony czas, jaki bank potrzebuje na wydanie decyzji. Dużym plusem w kontekście zakupu drukarki 3D jest także możliwość otrzymania wyższej kwoty na podstawie oświadczenia o dochodach. Wszystkie te przywileje wynikają z tego, że zawody medyczne cieszą się statusem tzw. zaufania publicznego, co oznacza, że banki chętniej nawiązują współpracę z ich przedstawicielami.
Niemniej, każdy bank ma nieco inną propozycję, więc przed zaciągnięciem kredytu warto dobrze się zastanowić nad wyborem najkorzystniej oferty. Protetycy nie są jednak skazani na samodzielne, wielogodzinne poszukiwania. Nasze Centrum Finansowania Biznesu specjalizuje się w doradztwie i pozyskiwaniu kredytów dla profesjonalistów. Dzięki pomocy naszych fachowców możliwe jest otrzymanie kredytu na kwotę nawet 650 000 zł w ciągu jednego dnia. Wspieramy także protetyków w pozyskiwaniu kredytów odnawialnych dla firm, kredytów firmowych De Minimis czy też kredytów inwestycyjnych ze wsparciem europejskim COSME-PLG.