po-co-lekarzowi-pieniadze-1_opt-1024x683

Jak założyć gabinet pielęgniarski?

Polskie pielęgniarki nie są rozpieszczane finansowo przez państwowe szpitale, jednak posiadając prawo do wykonywania tego zawodu nie jesteś skazana na etat w publicznej służbie zdrowia. Interesującą alternatywą jest własny, nowy gabinet pielęgniarski, czyli świadczenie prywatnych usług. To skuteczny sposób na to, by zarobić więcej na swoich kompetencjach i uwolnić się od szpitalnych dyżurów oraz męczących nadgodzin, a jednocześnie nadal realizować swoją zawodową misję.

Kto może otworzyć nowy gabinet pielęgniarski?

Założenie nowego gabinetu pielęgniarskiego nie nastręcza dużych trudności od strony formalnej. Zgodnie z polskim prawem, działalność tego rodzaju może rozpocząć praktycznie każda pielęgniarka z dwuletnim stażem. Wymaga się jedynie tego, by osoba zakładająca własny gabinet wykazywała aktywność zawodową – w ciągu ostatnich 6 lat nie możesz mieć łącznej przerwy w wykonywaniu zawodu dłuższej niż 5 lat. Innymi słowy, wystarczy łącznie pracować przez minimum rok w okresie sześciu lat przez złożeniem wniosku o zarejestrowanie działalności. Oczywiście wymagania odnośnie gabinetów pielęgniarskich obejmują również konieczność posiadania przez założycielkę pełnego prawa do wykonywania zawodu oraz kierunkowego wykształcenia. Jeśli chcesz otworzyć gabinet o charakterze specjalistycznym (np. pediatrycznym czy opieki paliatywnej) musisz mieć specjalizację w wybranej dziedzinie.

Otwarcie nowego gabinetu pielęgniarskiego wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej – podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych firm. Dodatkowym wymogiem jest uzyskanie wpisu do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz wykupienie ubezpieczenia OC.

Gabinet może być założony przez pielęgniarkę indywidualnie – jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub w formie spółki cywilnej, jawnej albo spółki partnerskiej. W przypadku JDG możesz zdecydować się na indywidualną praktykę specjalistyczną w gabinecie stacjonarnym, praktykę w miejscu wezwania (czyli głównie wizyty domowe) oraz działalność na podstawie umowy w przedsiębiorstwach o charakterze leczniczym. Spółki natomiast powinny zakładać gabinety stacjonarne.

Lokal i wyposażenie gabinetu pielęgniarskiego

Jeśli masz zamiar świadczyć usługi w stacjonarnym gabinecie, niezbędne będzie uzyskanie opinii sanepidu o spełnieniu warunków pozwalających na wykonywanie świadczeń zdrowotnych. Konieczne jest też odpowiednie wyposażenie gabinetu pielęgniarskiego. Szczegóły dotyczące wymagań lokalowych oraz posiadanego sprzętu specjalistycznego znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26.06.2012 roku. Urządzenie nowego gabinetu wymaga sporych nakładów finansowych, jednak z pomocą przychodzą tutaj preferencyjne kredyty dla pielęgniarek oraz dotacje.

Dlaczego taka działalność się opłaca?

Otwieranie własnego gabinetu może wydawać się ryzykowne, ale jeśli biznes się uda, korzyści wynagradzają początkowe trudności z obfitą nawiązką. Najważniejszym plusem własnej działalności jest poprawa wspomnianych wcześniej zarobków. Pielęgniarka pracująca „na swoim” jest w stanie zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, a w dodatku działalność taka jest wyłączona z VAT-u, co oznacza niższe podatki i mniej formalności. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by połączyć własny biznes z zatrudnieniem w szpitalu. To korzystne rozwiązanie, jeżeli chcesz uniknąć formalności związanych z ZUS-em. W przypadku stosunku pracy obowiązki te przejmuje pracodawca.

Własny gabinet czy nawet prywatna praktyka niestacjonarna są również dobrą sposobem na uniknięcie wypalenia zawodowego. Pomaganie pacjentom daje wiele satysfakcji niezależnie od wynagrodzenia finansowego, ale niska płaca z czasem staje się frustrująca i zniechęca do działania. Dzięki własnej działalności jesteś w stanie wykonywać podobne usługi z pełnym zaangażowaniem i oddaniem, nie martwiąc się o stan domowego budżetu.

Finansowanie gabinetu kredytem dla pielęgniarek

Zakup lub wynajem lokalu oraz nabycie niezbędnego wyposażenia gabinetu pielęgniarskiego to spory koszt – zwykle przekraczający możliwości finansowe przeciętnych przedstawicieli tego zawodu. Najłatwiejszą metodą finansowania projektu gabinetu pielęgniarskiego jest współpraca z bankiem.

Pielęgniarstwo jest zawodem zaufania publicznego, co przekłada się m.in. na szczególnie korzystne warunki kredytowania. Dodatkowo możesz skorzystać z pomocy naszego Centrum Finansowania Biznesu, aby mieć pewność, że otrzymasz najatrakcyjniejszą ofertę. Nasi specjaliści są w stanie pozyskać dla Ciebie nawet 650 000 zł z długim terminem spłaty, a decyzję o przyznaniu kredytu otrzymasz w ciągu 24 godzin. Taki kredyt dla pielęgniarki może być przeznaczony na dowolny cel – bez zabezpieczenia. Pieniądze możesz wydać zarówno na zakup wyposażenia gabinetu, jak i np. nowy samochód, dzięki któremu sprawnie dojedziesz do pacjentów.

Jako pielęgniarka możesz pozyskać kredyt na wysoką kwotę na podstawie samego oświadczenia o pracę. Podobnych przywilejów jest znacznie więcej. Kolejny z nich to uproszczona procedura przyznawania kredytu oraz wysoka przyznawalność. Z pewnością ucieszy Cię również informacja o tym, że kredyty dla pielęgniarek są niżej oprocentowane niż kredyty dla „zwykłych” klientów banku.

Dostępne formy kredytów dla pielęgniarek

Poza szybkim kredytem gotówkowym możesz otrzymać także kredyt odnawialny dla firm pielęgniarskich na oświadczenie o dochodach. To idealne rozwiązanie, gdy pojawiają się nieprzewidziane wydatki. W ich pokryciu może pomóc wysoki limit kredytowy na koncie. W ten sposób bank odda do Twojej dyspozycji nawet 600 000 zł na pokrycie bieżących kosztów. Jeśli natomiast interesują Cię kredyty konsumenckie spłacane w niskich ratach, sięgnij po kredyt gotówkowy z długim terminem spłaty.

Możesz liczyć także na wysoką kwotę kredytu w przypadku zakupu nieruchomości. Banki proponują kredyty hipoteczne dla pielęgniarek – również na preferencyjnych warunkach. W ten sposób można pokryć bieżące wydatki lub refinansować poniesione wcześniej koszty.

Wśród innych instrumentów, których wykorzystanie warto przemyśleć, znajdują się kredyt firmowy ze wsparciem de minimis oraz kredyt inwestycyjny ze wsparciem europejskim COSME-PLG.

Kategoria
Popularne artykuły

Zapisz się do naszego newslettera