kredyt-firmowy-dlaczego-sie-oplaca-1_opt-1024x644

Jak założyć i finansować gabinet poradni psychologicznej?

Popyt na usługi psychologiczne nieustannie rośnie, dzięki czemu dobrze zorganizowany specjalista jest w stanie z sukcesem realizować swoją pasję w życiu zawodowym. W skutecznym monetyzowaniu psychologicznego wykształcenia najbardziej pomoże Ci własna, nowa poradnia psychologiczna. W jaki sposób ją założyć i jak pozyskać środki na takie przedsięwzięcie?

Zakładanie gabinetu psychologicznego – wymogi dotyczące zawodu

W 2001 roku powstała ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, jednak są to tzw. martwe przepisy, gdyż nie uzupełniono ich regulacjami wykonawczymi – nie są one w żaden sposób egzekwowane. Oznacza to, że nie musisz spełniać jakichkolwiek wymogów formalnych, aby wcielić w życie własny projekt gabinetu psychologicznego. Taką działalność może rozpocząć każdy. Oczywiście warto pamiętać, że świadczenie usług na odpowiednim poziomie umożliwia wyłącznie kierunkowe wykształcenie – najlepiej stacjonarne pięcioletnie studia psychologiczne.

Brak praktycznych wymogów formalnych nie oznacza również, że nie warto starać się o uzyskanie certyfikatów. Szkolenia akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne pozwolą Ci na podniesienie poziomu usług oraz ułatwią budowanie bazy klientów. Pacjenci chętniej skorzystają z usług specjalisty, którego kwalifikacje potwierdzają stosowne dyplomy i certyfikaty.

Polskie przepisy nie przewidują także dużych ograniczeń dotyczących stanu prawnego działalności psychologa. Firma zakładająca nową poradnię psychologiczną może mieć dowolną formę poza spółką partnerską. Dostępna jest więc zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka cywilna czy też spółki prawa handlowego. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć przygodę z własnym gabinetem jako tzw. działalność nierejestrowana.

Jeśli natomiast chcesz dopełnić formalności przewidziane przez wspomnianą wcześniej ustawę, poza uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu i zarejestrowaniem działalności, musisz również postarać się o wpis do rejestru prywatnych praktyk psychologicznych, prowadzony przez Radę Regionalną Izby Psychologów, a także uzyskać pozytywną opinię Komisji Ekspertów oraz zgodę wojewody.

Wymagania dotyczące gabinetów psychologicznych

Psycholog planujący realizację swojego projektu poradni psychologicznej jest w dużo lepszej sytuacji niż osoby rozpoczynające np. działalność pielęgniarską czy stomatologiczną. Do obsługi pacjentów nie potrzeba tu specjalistycznego sprzętu, więc koszty wyposażenia gabinetu psychologa są znacznie niższe.

Dla swojej wygody najlepiej mieć na własność pomieszczenie, w którym urządzona będzie poradnia, ale nic też nie stoi na przeszkodzie, aby na początku zdecydować się na wynajem lokalu. Na portalach z nieruchomościami można znaleźć nawet ogłoszenia skierowane właśnie do psychologów szukających miejsca na swoją działalność. Projekt gabinetu psychologicznego może być realizowany również we własnym mieszkaniu, chociaż należy pamiętać, że podlega on regulacjom dotyczącym prywatnej działalności medycznej. To oznacza, że miejsce wykonywania czynności zawodowej musi być oddzielone od części mieszkalnej. Dobrą wiadomością dla osób dysponujących skromną przestrzenią jest natomiast to, że nie istnieją aktualnie żadne wytyczne dotyczące minimalnego rozmiaru takiego gabinetu.

Poradnia psychologiczna nie musi spełniać również zbyt wielu innych wymagań. Należy zadbać jedynie o realizowanie niezbędnych norm sanitarnych. Podłogi, meble oraz połączenia podłóg ze ścianami powinny być wykonane w taki sposób, by umożliwiały utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Natomiast urządzenia i instalacje wentylacyjne oraz klimatyzacyjne muszą podlegać okresowym przeglądom i być regularnie czyszczone – zgodnie z zaleceniami producenta i nie rzadziej niż raz w roku.

Inwestycja w gabinet psychologiczny

W kwestii urządzania gabinetu psychologicznego warto kierować się podobną zasadą, jak w przypadku kryteriów prawnych dotyczących samego zawodu – brak restrykcyjnej legislacji nie oznacza, że opłaca się działać po linii najmniejszego oporu. Wręcz przeciwnie. Na rynku działa wiele gabinetów, a o tym, które z nich przetrwają decydują sami pacjenci. Jeśli chcesz zwiększyć szansę na to, że relacje z klientami nie będą kończyć się na jednej wizycie, zainwestuj zarówno w dodatkowe kwalifikacje, jak i odpowiedni projekt poradni psychologicznej.

Pomieszczenie musi wspierać proces budowania zaufania pomiędzy specjalistą, a pacjentem. Pomoże w tym m.in. stonowana paleta barw oraz wygodne fotele i kanapa. Dobrze jest zadbać również o lokalizację w spokojnej okolicy lub odpowiednie wygłuszenie wnętrza. Na wykonywanie usług pozwoli nawet niewielki pokoik, ale należy pamiętać, że zbyt małe pomieszczenie nie będzie prezentować się profesjonalnie, dlatego warto przemyśleć inwestycję w lokal o odpowiednim metrażu.

Inwestowanie w działalność – kredyt dla psychologa

Środki przeznaczone na działalność zwrócą się w postaci większej popularności Twoich usług. W tej branży profesjonalizm zdecydowanie się opłaca. Niestety korzystanie z usług psychologicznych wciąż pozostaje w sferze tabu, co utrudnia pozyskiwanie klientów z poleceń. To oznacza, że zatrzymanie osób, które już zdecydowały się przekroczyć próg Twojego gabinetu jest szczególnie istotne.

Warto również inwestować w dodatkowe szkolenia. Dobrym pomysłem jest poszerzenie oferty o poradnictwo zawodowe, psychologię biznesu czy badania psychotechniczne dla kierowców. Konkretna specjalizacja Twojej nowej poradni psychologicznej ułatwi Ci znalezienie klientów biznesowych, którzy będą chcieli korzystać ze stałego wsparcia gabinetu dla swoich pracowników.

Oczywiście nie każdy początkujący przedsiębiorca dysponuje dość dużymi środkami, aby otworzyć profesjonalny gabinet, a jednocześnie zadbać o podnoszenie własnych kompetencji. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na kredyty dla psychologów. Osoby wykonujące ten zawód należą do grupy klientów, z którymi banki chętnie współpracują na preferencyjnych warunkach. W sprawnym zdobyciu niezbędnej kwoty mogą Ci pomóc również doradcy z naszego Centrum Finansowania Biznesu. Specjalizujemy się w pozyskiwaniu kredytów dla profesjonalistów, w tym osób otwierających własne gabinety psychologiczne.

Kategoria
Popularne artykuły

Zapisz się do naszego newslettera

[metform form_id="685"]