Kancelaria-notarialna-1024x678

Jak założyć i wyposażyć kancelarię notarialną?

Notariusze zajmują się m.in. sporządzaniem projektów weksli i czeków, poręczaniem odpisów dokumentów i potwierdzaniem zgodności z oryginałem, przyjmowaniem oświadczeń spadkowych oraz przechowywaniem papierów wartościowych, gotówki i dokumentów. Taki zakres czynności sprawia, że prędzej czy później niemal każdy obywatel potrzebuje usług notarialnych. Co za tym idzie, zawód notariusza może zarówno być bardzo opłacalny, jak i dawać wiele satysfakcji. Ponadto notariusze cieszą się dużym poważaniem i należą do tzw. zawodów zaufania publicznego, co również ma swoje wymierne korzyści – osoby zajmujące się tą profesją mogą liczyć na przykład na przywileje we współpracy z bankami, otrzymując korzystne kredyty dla notariuszy.

W jaki sposób można zostać notariuszem i jakie inwestycje trzeba poczynić, aby otworzyć własną kancelarię?

Kto może zostać notariuszem?

Pierwsza ustawa o notariacie powstała prawdopodobnie w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Od tamtej pory aż do lat osiemdziesiątych notariusze funkcjonowali jako urzędnicy państwowi. Sytuację zmieniły regulacje ustanawiające wolny zawód notariusza. Dziś, na podstawie Artykułu 2 §1 ustawy „Prawo o notariacie” osoby wykonujące tę profesję pracują w prywatnych kancelariach notarialnych, jednocześnie podlegając nadzorowi państwowemu.

O świadczeniu usług tego rodzaju mogą myśleć oczywiście jedynie absolwenci wyższych studiów na kierunkach prawniczych. Po ukończeniu edukacji na uniwersytecie niezbędne jest zdanie egzaminu na aplikację notarialną. Następnie na kandydatów czeka egzamin zawodowy oraz dwuletnia asesura.

Od notariuszy wymaga się jednak nie tylko odpowiedniego wykształcenia, ale również pewnych przymiotów osobowych. Zawód ten mogą wykonywać osoby, które wyróżniają się ponadprzeciętnym poczuciem odpowiedzialności, uczciwością i chęcią do działania zgodnie z wymogami etyki zawodowej.

Jak widać, nie jest łatwo zostać notariuszem. Aby założyć nową kancelarię notarialną, trzeba przejść przez proces edukacji trwający około 8-9 lat. Ponadto osoby pracujące w tym zawodzie zgodnie twierdzą, że tak naprawdę dobry notariusz musi uczyć się przez całe życie.

Jak otworzyć nową kancelarię notarialną?

Po zakończeniu całej wymaganej formalnie ścieżki kształcenia, przychodzi czas na założenie własnej kancelarii. Działalność można rozpocząć samodzielnie albo razem ze wspólnikami w ramach spółki cywilnej lub partnerskiej. W tym drugim przypadku każdy właściciel kancelarii wykonuje czynności notarialne we własnym imieniu i sam bierze odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

Na osobach zakładających kancelarię ciąży też kilka dodatkowych obowiązków, które jednak wynikają wprost z charakteru pracy notariusza. Tworząc biznesowy projekt kancelarii prawniczej należy zadbać o odpowiednie warunki lokalowe i wyposażenie – licujące z powagą notariatu. Należy też mieć na uwadze właściwe kwalifikacje zatrudnianych osób oraz zatroszczyć się o kulturę pracy i bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów oraz pieczęci.

Jakie wyposażyć kancelarię notarialną?

Zarówno wymogi formalne, jak i zdrowy rozsądek sugerują, że kancelarię najlepiej otworzyć w reprezentatywnym, gustownie urządzonym lokalu. W jaki sposób można wyposażyć takie miejsce i jak pozyskać środki na ten cel?

W pracę notariusza wpisany jest kontakt z klientami, a to oznacza, że wyposażenie kancelarii notarialnej powinno podkreślać jej profesjonalizm i pomagać w tworzeniu atmosfery zaufania. Efekt taki można osiągnąć na wiele sposobów. Osoby preferujące styl klasyczny powinny zainteresować się przede wszystkim meblami drewnianymi w naturalnych odcieniach. Obszerne biurko i solidne regały znakomicie podkreślą powagę urzędu. Popularne wśród właścicieli kancelarii są także obszerne skórzane fotele i kanapy – coraz częściej jednak zastępuje się je lżejszymi wizualnie alternatywami. Miejsca siedzące pokryte tapicerką w neutralnej, stonowanej barwie zaprezentują się równie dobrze.

O lekkość aranżacji warto zadbać zwłaszcza w mniejszym pomieszczeniu. Niewielkie lokale mogą wydawać się zbyt ciasne, gdy wewnątrz znajdą się zbyt obszerne lub ciemne meble. W kancelariach o skromniejszym metrażu znakomicie sprawdzają się przeszklone biurka i metalowe krzesła. Jeśli w takiej aranżacji ma znaleźć się również fotel lub kanapa, należy unikać ozdobnych modeli.

Na wyposażeniu kancelarii notarialnej muszą jednak znaleźć się stylowe akcesoriów, takie jak elegancki organizer czy mosiężny przycisk do papieru. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością dodatków – zwłaszcza tych, które mają wyłącznie charakter dekoracyjny. Nadmiar ozdób może sprawić, że aranżacja stanie się infantylna.

W procesie tworzenia projektu kancelarii notarialnej nie można zapominać również o komforcie samego właściciela oraz pracowników. Wnętrza powinny być ergonomiczne i praktyczne. Warto też wzbogacić zawodową przestrzeń o naturalne dodatki – rośliny doniczkowe lub świeże kwiaty.

Korzystny kredyt dla notariuszy

Większość notariuszy zarabia pomiędzy 4500 zł a 8500 zł, natomiast co dziesiąta osoba wykonująca ten zawód przekracza granicę 10000 zł. Są to więc przychody stosunkowo wysokie. Aby jak najszybciej osiągnąć satysfakcjonujące wpływy na konto, warto od samego początku postawić na profesjonalizm, nie szczędząc na wynajmie i urządzaniu miejsca pracy. W zrealizowaniu marzeń o własnej kancelarii pomoże kredyt dla notariusza. Banki mają bardzo atrakcyjne oferty dla przedstawicieli zawodów prawniczych.

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, notariusze wykonują zawód zaufania publicznego – podobnie jak lekarze czy adwokaci. Co za tym idzie, mają oni dostęp do kredytów na preferencyjnych warunkach. Dla banku wiarygodny klient jest bardzo cenny, a to przekłada się na większe kwoty kredytów przyznawanych w krótszym czasie i z mniejszym oprocentowaniem. W pełnym wykorzystaniu tego potencjału może pomóc nasze Centrum Finansowania Biznesu. Na co dzień wspieramy przedstawicieli wolnych zawodów i pozyskujemy dla nich środki umożliwiające śmiałe stawianie pierwszych kroków w ramach własnej działalności. Współpracujący z nami notariusze mogą otrzymać nawet 650 000 zł na dowolny cel bez zabezpieczenia. To wystarczająco dużo, by kupić na własność lokal, w którym ma powstać nowa, popularna kancelaria notarialna.

Kategoria
Popularne artykuły

Zapisz się do naszego newslettera