przedstawiciele-wolnych-zawodow-2_opt-1024x683

Wystrój i urządzenie kancelarii prawniczej

Jednym z pierwszym wyzwań, jakie stoją przed osobą decydującą się na otwarcie nowej kancelarii prawniczej jest konieczność urządzenia swojej zawodowej przestrzeni. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko aspekt praktyczny, ale również estetykę pomieszczenia. W końcu radca prawny lub adwokat pracuje w bezpośrednim kontakcie z ludźmi, a to od pozytywnej opinii interesantów zależy sukces biznesu. Elegancka aranżacja kancelarii adwokackiej lub radcowskiej ułatwia budowanie dobrego wizerunku, który w tej branży jest szczególnie istotny.

Jak duże znaczenie ma wystrój kancelarii prawniczej?

Branża prawnicza jest wysoce merytoryczna, a jakość usług jest bezpośrednio związana z wiedzą osoby, która je świadczy. Niestety nawet wysokie kwalifikacje i lata doświadczenia nie gwarantują sukcesu nowej kancelarii prawniczej. Jeśli chcesz zdecydować się na świadczenie usług w ramach niezależnej działalności, musisz również zadbać o kwestie biznesowe – a te nierozłącznie związane są z budowaniem marki. Wystrój wnętrza kancelarii jest natomiast jednym z fundamentów prawniczego wizerunku.

Eleganckie meble, wygodne miejsca siedzące i przestrzeń do prowadzenia poważnych rozmów z klientami są niezbędnym uzupełnieniem merytorycznych kwalifikacji. To, w jaki sposób urządzone jest wnętrze, ma ogromne znaczenie dla ogólnego wrażenia, jakie pozostanie w pamięci klienta po wizycie w Twojej siedzibie. Specjaliści od budowania wizerunku firm doskonale wiedzą, że emocje wzbudzane przez całą marketingową otoczkę są „rzutowane” przez konsumentów na ocenę produktów lub usług. Właśnie dlatego dobry marketing jest w stanie zapewnić sukces nawet wyrobom średniej jakości, a doskonałe produkty bez odpowiedniego brandingu nie są w stanie zawojować rynku. Mechanizmy te sprawdzają się również w branży prawniczej.

Eleganckie wnętrze jest skutecznym narzędziem marketingowym

Rola odpowiednio urządzonej kancelarii okaże się jeszcze większa, gdy uświadomisz sobie, że budowanie wizerunku to jeden z niewielu zabiegów marketingowych, które jako prawnik jesteś w stanie wykorzystać. Usługi prawnicze nie mogą być promowane za pomocą klasycznej reklamy więc do dyspozycji radców i adwokatów pozostają jedynie „miękkie” techniki marketingu. Kluczem do sukcesu kancelarii są przede wszystkim polecenia.

Klienci zadowoleni z Twoich usług z pewnością chętnie podzielą się dobrą opinią o Twojej kancelarii ze znajomymi poszukującymi pomocy prawnej. Tworząc profesjonalną aranżację kancelarii prawniczej ułatwiasz im to zadanie – każdy konsument chętniej poleci usługodawcę, który potrafi zrobić dobre wrażenie od tego nieradzącego sobie z kwestiami wizerunkowymi.

Warto też pamiętać, że umiejętnie i konsekwentnie budowana aura profesjonalizmu, w połączeniu z wysoką jakością usług, stanowią solidne uzasadnienie do pobierania wyższych opłat.

Jak umeblować kancelarię?

Jak powinno się prezentować wyposażenie kancelarii prawniczej? Wbrew pozorom nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wybór elementów aranżacji powinien być uzależniony od charakteru działalności. W pierwszym odruchu wiele osób kieruje swoją uwagę na ciemne, dębowe meble o klasycznym uroku. Takie wyposażenie rzeczywiście kojarzy się z tradycją, solidnością i powagą, a więc wartościami pożądanymi w branży prawniczej. Ciężkie, ozdobne meble wymagają jednak odpowiednio obszernej przestrzeni, aby nie przytłaczały aranżacji.

Nie bez znaczenia jest również charakterystyka samego prawnika lub zespołu pracującego w kancelarii. Antyczne meble mogą prezentować się pretensjonalnie w nowej kancelarii prawniczej obsługiwanej w całości przez młody team. Takie wyposażenie może sprawiać wrażenie celowego pozowania na poważny biznes i klienci będą odbierać taki zabieg jako nienaturalny.

W nowych projektach kancelarii prawniczych nierzadko pojawiają są meble bliższe aktualnym trendom aranżacyjnym. Unika się bogato zdobionych antyków, a zamiast nich wybiera proste meble w naturalnym kolorze ciemnego drewna. Świetnie prezentują się też nowoczesne dodatki z chromowanej stali, szkła czy forniru. Na miejscu będą również wykończenia z naturalnej skóry.

Prawnicza paleta barw

Obok mebli, decydujący wpływ na aranżację wnętrza ma paleta barw zastosowanych na ścianach, posadzce i w dodatkach. W przypadku kancelarii prawniczej warto trzymać się stonowanych kolorów. Rozmaite odcienie szarości czy złamane biele doskonale zaprezentują się w nowocześniejszych wnętrzach, a ciemne, matowe odcienie będą trafnym wyborem w przypadku aranżacji tradycyjnych. Stawiając na brązy, burgund czy granat w połączeniu z ciemnymi meblami, trzeba uważać, aby nie stworzyć przestrzeni, która wyda się mało przyjazna i ponura. Z drugiej strony, estetycznym faux pas będzie również urozmaicanie palety wyrazistymi, intensywnymi barwami. Jaskrawe żółcie, czerwienie czy turkusy nie komponują się z charakterem kancelarii, nawet, gdy głównymi odbiorcami jej usług są firmy lub osoby z branży marketingowej czy modowej – kojarzone z kolorystyczną ekstrawagancją.

Jak sfinansować wyposażenie kancelarii?

Nie każdy prawnik dysponuje sumą pozwalającą na stworzenie eleganckiego, dobrze przemyślanego wystroju wnętrza. Własne środki mogą nie wystarczyć zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujesz się również na wynajęcie lub zakup lokalu w popularnej dzielnicy czy w parku biznesowym. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę oferty banków, takie jak gotówkowy kredyt dla prawnika na zakup mebli i akcesoriów do kancelarii. Doświadczeni radcy lub adwokaci, którzy chcą rozpocząć działalność z rozmachem, mogą też zdecydować się na kredyt hipoteczny, pozwalający na sfinansowanie kosztów zakupu nieruchomości pod kancelarię.

Jednym z pierwszym wyzwań, jakie stoją przed osobą decydującą się na otwarcie nowej kancelarii prawniczej jest konieczność urządzenia swojej zawodowej przestrzeni. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko aspekt praktyczny, ale również estetykę pomieszczenia. Na starcie własnej działalności kredyt może wydawać się ryzykowny – wiele osób woli poczekać z większymi inwestycjami do momentu aż biznes zacznie przynosić odpowiednie zyski. W ten sposób można jednak znacząco opóźnić rozwój firmy, a nawet całkowicie odebrać sobie szansę na sukces. Zyski pojawią się właśnie wtedy, gdy na początku wykonasz trafne inwestycje. Adwokaci i radcy prawni są tu w szczególnie korzystnej sytuacji, gdyż wykonują tzw. zawód zaufania publicznego. Co za tym idzie, kredyty dla prawników udzielane są na preferencyjnych warunkach. To okazja, którą warto wykorzystać, by nowy biznes szybko nabrał rozpędu.

Kategoria
Popularne artykuły

Zapisz się do naszego newslettera